Cechy folii soczewkowej

Folia soczewkowa, inaczej nazywana folią lentikularną, jest podłożem z przezroczystego tworzywa sztucznego, służącym do wykonywania wydruków. Ten typ folii jest z jednej strony gładki, z drugiej ma wytłoczone soczewki lub pryzmaty liniowe. Druk na niej wykonywany nazywany jest, jak z łatwością można się domyślić, drukiem soczewkowym.

Czym jest folia soczewkowa i druk soczewkowy?

Wydruk na folii soczewkowej ma za zadanie wzbogacić płaski obraz o tak zwany „trzeci wymiar”. Ten typ folii ma szerokie zastosowanie w marketingu i reklamie. Używany jest do przygotowywania opakowań, etykiet na produkty, kartek okolicznościowych, okładek czasopism, podświetlanych reklam, a nawet znaczków.

Czytaj również: Dlaczego druk 3D nazywamy drukiem soczewkowym?

Pod przeźroczystym arkuszem z plastiku umieszcza się obraz, który jest pokryty rzędami bardzo blisko ułożonych soczewek, dla oka ledwie zauważalnych. Jeśli zmienimy kąt patrzenia, to dzięki soczewkom uzyskiwany jest efekt ruchu, zmiany, a nawet trójwymiarowości obrazu. Rodzaje druku soczewkowego są trzy:

  • flip – wykorzystuje dwa różne obrazy oraz soczewki o szerokim kącie widzenia, a zmieniając kąt widzenia, widzimy oba obrazy naprzemiennie;
  • animacja – wykorzystuje wiele obrazów oraz soczewki o średnim kącie widzenia, a dzięki niemu uzyskujemy efekt ruchu, przybliżenia lub płynnego przejścia;
  • efekt przestrzenności obrazu – wykorzystuje soczewki o wąskim kącie widzenia.

Warto wiedzieć, że w druku soczewkowym można łączyć ze sobą różne efekty.

Dostępne rodzaje folii soczewkowej

Awers folii soczewkowej zawsze jest pokryty ułożonymi poziomo lub pionowo soczewkami, natomiast rewers jest gładką powierzchnią. Dostępna jest nieograniczona ilość formatów arkuszy lentikularnych w rozmaitych grubościach, które umożliwiają różne kąty widzenia. Pamiętajmy, że do rodzaju folii należy dostosować rodzaj efektu, który chcemy uzyskać.

Mając już folię, druk można wykonać na dwa sposoby. Możemy rozpocząć od wydrukowania obrazu na papierze, który później laminujemy folią soczewkową, albo wykonać nadruk bezpośrednio na folii.

Wróć do bloga