Na czym polega druk soczewkowy 3D?

Drukowanie 3D jest możliwe za pomocą specjalistycznego oprogramowania, którym dysponują nowoczesne drukarnie. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które powoduje, że wydaje się, jakby przedmioty były żywe, przybliżały się, oddalały i dawały złudzenie ruchu. Tą techniką wykonywane są obrazy, książki, puzzle, opakowania, reklamy… Zobacz, czym charakteryzuje się druk 3D.

Drukowanie 3D – czym dokładnie jest?

Druk 3D to inaczej druk soczewkowy, który opiera się na efekcie głębi i przestrzenności. Jest to technologia wykorzystująca nadruk na specjalnej folii soczewkowej, nazywanej lentikularną. Gotowy obraz zazwyczaj składa się z dwóch nachodzących na siebie grafik, które przenikają się, jeśli patrzymy na nie pod różnym kątem. Działanie soczewek jest w pewien sposób podobne do działania szkła powiększającego. Dokładnie przybliżają część obrazu, który znajduje się pod folią. Jeśli zmienisz kąt pochylenia, zmieni się obraz, znajdujący się pod soczewkami, co daje wrażenie ruchu lub głębi.

Gdzie sprawdza się drukowanie soczewkowe?

Drukowanie soczewkowe jest tak zaawansowane, że bez problemu można dzięki niemu stworzyć najróżniejsze przedmioty, w tym doskonałą reklamę 3D dla Twojej firmy. Taka reklama przyciąga uwagę, jest oryginalna, cieszy oko kreatywnym wykonaniem, więc najlepiej nadaje się do umieszczenia na:

  • billboardach,
  • bannerach,
  • sklepowych witrynach,
  • zabudowanych warstwach.

Druk 3D świetnie sprawdza się również w aranżacji wnętrza. Piękne panele lub przedmioty, które wyglądają jak żywe i zmieniają kolor – w zależności od tego, w jakiej pozycji się znajdujesz – są piękną ozdobą dla każdego mieszkania. Druk z efektem 3D imponująco prezentuje się również na katalogach lub książkach, a w szczególności na drukach okolicznościowych takich jak zaproszenia np. na wesela oraz imprezy firmowe – goście na pewno będą zaskoczeni i zachwyceni nowoczesnym zaproszeniem wykonanym w technologii lentikularnej.

Wydruk soczewkowy jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania w warunkach domowych, między innymi dlatego, że do przygotowania obrazu konieczna jest znajomość profesjonalnego oprogramowania i wykorzystanie specjalistycznych materiałów. Na rynku jednak znajdziesz nowoczesne drukarnie, które specjalizują się w wydrukach 3D.

Wróć do bloga