Na czym polega termoformowanie próżniowe?

Termoformowanie próżniowe to proces technologiczny. Jak sama nazwa wskazuje termo- ciepło i formowanie – czyli kształtowanie. Można więc w prosty sposób wydedukować, że chodzi o tworzenie nowych kształtów z wykorzystaniem ciepła. Przeprowadza się je na płaskich foliach lub tworzywach sztucznych, które zostają wstępnie podgrzane do określonej temperatury. Co istotne, konieczna jest dobra znajomość określonego materiału, gdyż temperatura musi być bliska do temperatury mięknięcia dla danego materiału. Gdy więc pod wpływem ciepła tworzywo lub folia stają się odpowiednio plastyczne, możliwe staje się wytwarzanie z nich produktów o różnych kształtach. Z pewnością jest to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane. Można w ten sposób tworzyć zarówno niewielkie przedmioty niezbędne w kuchni, jak i wielkogabarytowe dla przemysłu.

Zobacz też: druk soczewkowy

Co jeszcze warto wiedzieć o termoformowaniu?

Jednym z istotniejszych elementów jest tu fakt, że jest to proces składający się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest wstępne ogrzewanie konkretnego materiału, a drugim formowanie z niego określonego kształtu. Firmy zajmujące się termoformowaniem, zależnie od tego jaki sprzęt posiadają mogą oferować zarówno produkcję jednostkową, jak i hurtową. Termoformowanie próżniowe jest jednym z dwóch rodzajów termoformowania, gdyż znane jest również ciśnieniowe. Dość częstą praktyką jest wykorzystanie ich w odpowiedniej kombinacji, poprzez mieszanie. Takie działania zapewniają lepszą wydajność, a jakość wyrobu, jaki się uzyskuje jest zdecydowanie lepszy.

Czytaj więcej: Jakie zastosowanie ma druk na drewnie?

Termoformowanie szeroko stosowane

Szerokie zastosowanie termoformowania sprawia, że jest to rozwiązanie coraz popularniejsze. Można więc stwierdzić, że zaczyna ono w dużej mierze zastępować technologię wtrysku. Taki rodzaj przetwórstwa uznawany jest za stosunkowo łatwy oraz co istotne tani. Dzięki temu jest to metoda coraz chętniej i powszechniej wykorzystywana w różnych dziedzinach, od akcesoriów kuchennych po firmy budowlane.

Wróć do bloga