Jak uzyskać druk z efektem morphingu?
Morphing jest techniką łagodnej i płynnej zmiany jednego obrazu w drugi. Początkowo efekt uzyskiwano w prosty sposób – pierwsza scena stopniowo zanikała, a druga stawała się coraz wyraźniejsza. Sceny te nie były ze sobą bezpośrednio połączone, co uniemożliwiało wykonywanie złożonych przekształceń. Obecnie morfing przeprowadzany jest przy użyciu komputerów, co wpływa na uzyskiwany rezultat. Jak obecnie uzyskać druk z efektem morphingu?
Zobacz także: Jakie możliwości daje druk na folii soczewkowej?
Zasada tworzenia morphingu
Programy do tworzenia efektu morphingu idealnie nadają się do przekształcania jednego obiektu w drugi. Aby uzyskać pożądany efekt, niezbędne są dwa obrazy – pierwszy oraz ostatni. Środkowe klatki są ich modyfikacją. Poszczególne obrazy muszą łączyć się w logiczny związek i być do siebie podobne. Jaka jest zasada działania programu? Program automatycznie analizuje wybrane cechy i na tej podstawie dobiera charakterystyczne punkty do przekształcenia. Zazwyczaj robi się to w oparciu o punkty kontrolne umieszczone na jednej ramce kluczowej i przeniesione na drugą. Ramki pośrednie są tworzone metodą interpolacji przez komputer. Bardzo ważny w morphingu jest sposób łączenia obrazów – zmiana kształtów musi odbywać się w sposób płynny, a odkształcane obrazy muszą przez cały czas pozostawać wyraźne. Morphingi przybierają kształt obrazu w formacie jpg, filmu – mpg i avi oraz animacji gif.
Zastosowanie efektu morphingu
Algorytmy morphingu są nieustannie dopracowywane, co wpłynęło na efekt końcowy i zwiększyło zakres jego wykorzystania. Często wykorzystywany jest do tworzenia efektów w zwolnionym tempie oraz jako technika przejścia między jedną sceną a drugą w programach telewizyjnych. Szczególnym zastosowaniem efektów morphingu są nowoczesne projekty czcionki cyfrowej – przy użyciu programu można stworzyć styl pośredni między dwoma standardowymi stylami.
Wróć do bloga